Sprawozdanie za rok 2010
Na 21 maja zaplanowano „Koncert organowo chóralny z okazji 125-lecia MZC i 100-lecia Kościoła w Grodźcu. Słowo wstępne przed koncertem o powstaniu Macierzy, I Polskiego Gimnazjum i wspomnienie o księżach z tej parafii, którzy ukończyli to Gimnazjum przekazał J. Król. Na organach koncertował Paweł Seligman wykładowcach w szkołach muzycznych.
Koncert adresowany był dla zainteresowanej społeczności Grodźca. Liczba słuchaczy około 100, w tym 27 członków. Impreza odbyła się przy współpraca z chórem parafii ewangelickiej we Wieszczętach-Kowale i miejscową parafią rzymsko katolicką z jej proboszczem ks A. Szczepaniakiem.
W dniu 25 czerwca na prelekcji przedstawiona została postać „Ernesta Habichta jako ostatniego właściciela Zamku i wójta Grodźca.”Tą postać przedstawił kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego p. Mariusz Makowski a wspomnieniami o byłym właścicielu dzielili się czł. jego rodziny p. dr Maria Żrałek z małżonkiem.
Na tym spotkaniu z okazji 125 lecia MZC Prezes ZG M. Makowski wręczył p. Michałowi Bożkowi Medal Pawła Stalmacha, natomiast Laur Jubileuszowy E. Cichemu i Dyplomy dla J. Króla, R. Moczały, A. Orzełka, K. Pniewskiej, Ireny Skrzyżali. Imprezę uświetnił mini koncert Kwartetu muzycznego. Obecnych około 50 osób, w tym 36 członków.
30 lipca to dzień w którym odbyła się „II Biesiada grodziecka” na której wspólne śpiewano pieśni Ziemi Cieszyńskiej. Gwoździem programu imprezy był występ zaproszonego ZR „Jasieniczanka” oraz powstałego w Grodźcu ZR „Grodźczanie”
Imprezie towarzyszyła wystawa obrazów artystki Ireny Zolich z Bielska Białej i debiutantki Karoliny Orzełek z Grodźca. Impreza zorganizowana przy współpracy z GOK w Jasienicy, KGW i OSP w Grodźcu.
Przybyło około 80 widzów, w tym 26 członków.
W dniu 24 września „Życie i losy wojenne Jana Kalfasa pilota dyw. 300 i 301” – byłego mieszkańca Grodźca przedstawił członek rodziny pilota p. Zdzisław Hyla z Krakowa. Miał także miejsce pokaz munduru pilota i odznaczeń bojowych.
Prelekcji towarzyszyła promocja książki o Kalfasie. Na spotkaniu obecna była Nelly Cholewa, córka pilota Jana Cholewy, przyjaciela Jana Kalfasa.
Prelekcja została zilustrowana prezentacją zdjęć o losach Jana Kalfasa.
W spotkaniu brali udział bliżsi i dalsi członkowie rodziny Kalfasa i zaproszeni goście. Impreza odbyła się w Sali Historycznej Zespołu. Szkolno Przedszkolnego w Grodźcu. Liczba uczestników imprezy około 60, w tym 24 członków.
2 października miała miejsce zorganizowana przez B. Moczałę, członka naszego Koła, wycieczka „Szlakiem dworków, zamków i pałaców po Ziemi Cieszyńskiej dla członków, ich rodzin i sympatyków koła. Bogaty przekaz o zwiedzanych zabytkach zapewnił uczestnikom p. Mariusz Makowski. Liczba uczestników 50.
10.W dniu 22 października tematem prelekcji była „ Rodzina Kossaków i jej związki z Grodźcem” wygłoszona przez p. Dominika Dubiela dyrektora Muzeum Z. Kossak w Górkach. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny i gorąca dyskusja o losach dworku i Rodziny. Uczestniczyło 42 słuchaczy w tym 23 członków.
19 listopada temat prelekcji to „Powołanie I Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego. Pierwsza Niepodległość w 1018 r.”.
Impreza została zorganizowana z okazji Święta Niepodległości Polski.
Prelekcję wygłosił Mateusz Czupryna historyk. Z programem artystycznym wystąpił zespół recytatorsko-muzyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Grodźcu, a prezentację multimedialna „Niepodległość w 1918 r” przedstawiła p. A. Kukieło nauczycielka z tejże szkoły.
Uczestniczyło w niej 58 osób, w tym 26 członków Koła.
10 grudnia miało miejsce „Spotkanie przy choince” – wspólne kolędowanie z ZR „Międzyrzeczanie.” Zwyczaje wigilijne na Ziemi Cieszyńskiej gwarą cieszyńską przedstawił p. J. Niesyta z Jasienicy, Życzenia świąteczne i noworoczne członkom Koła złożyli zaproszeni księża: A. Krzykowskiego z Kościoła ewangelickiego, A. Szczepaniaka prob. w Grodźcu oraz ks. Gerarda Kurpasa emerytowanego prob. z Grodźca.
Podziękowania od Zarządu dla p. Agnieszki Bronowskiej Dyrektor GOK w Jasienicy za całokształt współpracy w roku 2010 r. i wspieranie działań koła w zakresie edukacji regionalnej naszego koła w środowisku złożyła prowadząca spotkanie p. I. Skrzyżala.
Impreza została zorganizowana w barze „Pod Beczką” w Grodźcu dla członków koła i zaproszonych gości.
Liczba członków 41, zaproszonych gości 5, oraz członkowie zespołu „Międzyrzeczanie w liczbie 17 uczestników.