• Płyta nagrobna <br> Henryka Grodeckiego
    Płyta nagrobna
    Henryka Grodeckiego
  • Poświęcenie dzwonów
    Poświęcenie dzwonów
  • Wejście do kościoła
    Wejście do kościoła

Neogotycki kościół


Do nawy głównej wejście prowadzi poprzez trzy łuki wsparte na przysadzistych kolumnach. Wspierają one chór z neogotyckim prospektem organowym. Sama nawa o wymiarach 21,2 x 12,5 m i wysokości 10,3 m stanowi halę o czterech przęsłach z krzyżowo - żebrowymi sklepieniami. Na ścianach rozmieszczono neogotyckie stacje Męki Pańskiej z zacheuszkami. Przestrzeń wypełniają dwa rzędy snycowanych, neogotyckich ław dla wiernych. W tylnej części nawy mieści się wejście do niewielkiej kaplicy, poświęconej obecnie św. Melchiorowi Grodzieckiemu.
Plan łacińskiego krzyża wyznacza niewielka nawa poprzeczna, o wymiarach 20 x 7 m i wysokości 10 m, posiadająca także krzyżowo - żebrowe sklepienia. W lewym ramieniu mieści się ołtarz z figurami MB z Dzieciątkiem, św. Jana Nepomucena i św. Jadwigi Śląskiej. W prawym ramieniu stoi bliźniaczy ołtarz z figurami św. Józefa z Dzieciątkiem, św. Franciszka i św. Melchiora Grodzieckiego. Tam też znalazł swe miejsce ołtarz Bożego Grobu oraz chrzcielnica z rzeźbą Chrztu Chrystusa ze starego grodzieckiego kościoła. W obydwu stronach transeptu zlokalizowano także neogotyckie konfesjonały.
Gotycki łuk tęczowy oddziela nawę od prezbiterium. Na kilku stopniach wznosi się mensa głównego ołtarza z tabernakulum, który podobnie jak boczne, utrzymany został w neogotyckim stylu. Pod ostrołukowymi baldachimami, zwieńczonymi strzelistymi sterczynami, umieszczone zostały figury: centralna patrona kościoła św. Bartłomieja Apostoła, Serca Maryi i Jezusa Chrystusa. Pochodzą one ze starego kościoła, a wykonał je w 1899 r. Robert Hanel z Nowego Jiczina. W szczycie znajduje się niewielka figura błogosławiącego Dzieciątka Jezus. Przed ołtarzem, po jego lewej stronie, zawieszono neogotycką ambonę z płaskorzeźbami czterech Ewangelistów oraz Chrystusa jako pasterza, zwieńczona baldachimem z symbolem Ducha św. - gołębicą oraz figurą błogosławiącego Jezusa. Ambona ta, którą w 1899r. ufundował kolator kościoła Franciszek Strzygowski, znajdowała się wcześniej także w starym kościele. Po lewej stronie prezbiterium usytuowano pomieszczenie loży kolatorskiej z oknem na ołtarz, a po prawej zakrystię.
Wyposażenie wnętrza kościoła - ołtarze, konfesjonały, ławy także transept organowy wraz z organami słynnej wytwórni „Rieger-Kloss” w Krnowie oraz dzwonami z odlewni Schwabego w Białej, kosztowało niebagatelną sumę 60.000 koron. Koszty te pokryte zostały z ofiar parafian grodzieckich i własnych środków ks. Łomozika. Jeszcze w trakcie budowy, w Święto Narodzenia NMP - 7.09.1909r., odbyło się uroczyste sprowadzenie przyozdobionych kwiatami trzech dzwonów do Grodźca, które poświęcił dziekan i proboszcz z Pierśćca ks. Henryk Sobecki.
    Budowę kościoła ukończono w 1910r. a kościół poświęcił wyznaczony przez wrocławskiego metropolitę  ks. prałat Jerzy Kołek. Poświęcenie  odbyło się w dniu 28.08.1910r. w odpust św. Bartłomieja Apostoła. Kazanie wygłosił ks. Franciszek Kałuża z Cieszyna.
Podczas wojny zarekwirowano wszystkie 3 dzwony, które na wieży roztrzaskał oddział austriackiego wojska i wyrzucił przez okno.
W 1922r zamówiono 3 nowe dzwony, także w bialskiej odlewni Schwabego, które w Święto Narodzenia NMP poświęcił ks. Proboszcz Łomozik wraz z ks. Józefem Handzlikiem, który przyjechał do Grodźca konno, prowadząc procesję wiernych. (Kolejny raz dzwony zarekwirował hitlerowski okupant podczas II wojny światowej. Nowe zostały odlane staraniem proboszcza ks. Alojzego Bimy w hucie Małapanew - Ozimek i poświęcone 5.10.1958r.)
Konsekracja nowego kościoła odbyła się, za staraniem ówczesnego proboszcza ks. Karola Masnego w dniu 24.08.1935r. przez biskupa katowickiego, ks. Stanisław Adamskiego. Na tę okazję kościół został odnowiony i ozdobiony przez znanych istebniańskich artystów - Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha.

 

Opr. Mariusz Makowski

ZOBACZ GALERIĘ >>

Zdjęcia współczesne Edward Cichy

 

Strony: « Poprzednia 1 2
 
168