• Kaplica grobowa Zobla
  Kaplica grobowa Zobla
 • Portret Zofii de Mara Zobel
  Portret Zofii de Mara Zobel
 • Herb Zobel de Mara
  Herb Zobel de Mara
 • Thomas von Zobel
  Thomas von Zobel

Kaplica grobowa Zoblów

        Wybudowana została w 1863 r. przez Henryka Jerzego Augusta barona Zobla (1802-1875) po śmierci swej małżonki baronowej Zofii, która zmarła na gruźlicę 4 czerwca 1863 r.

 Jako ewangeliczka spoczęła na nowo powstałym cmentarzu w Świętoszówce (7 czerwca), którego była fundatorem w 1857 r. Ponieważ jednak baron Zobel jako katolik, żyjąc według prawa kanonicznego w konkubinacie (ponieważ poślubił rozwiedzioną), nie mógł być pochowany na katolickim cmentarzu i postanowił wybudować rodową kaplicę grobową położoną niedaleko od zamku na wschodnim wzniesieniu zw. Goruszką. Po wybudowaniu kaplicy, 10 grudnia tego samego roku w uroczystym kondukcie trumnę zmarłej Zofii przeniesiono i pochowano w podziemiach poświęconego tzw. Ewangelickiego Mauzoleum Rodzinnego Zoblów w Grodźcu.

     Kaplica ta zbudowana została na planie ośmioboku z muru ceglanego na fundamencie z miejscowego kamienia. W podziemiach usytuowany został grobowiec. Cała z zewnątrz otynkowana, zaś w narożnikach na zewnątrz wykonano murowane skarpy (przypory). Dach wielopołaciowy, kryty blachą w kształcie spłaszczonego ostrosłupa zwieńczony niewielkim krzyżem. Wnętrze nakryte kopułą na żebrach spływających na wydatne pilastry toskańskie. Portal kamienny prostokątny. W półkoliście zamkniętej górą wnęce, drzwi płycinowe z antabami. Otwory okienne prostokątne zamknięte górą półkoliście. Krypta grobowa niedostępna. Oprócz Baronowej Zofii de Mara Zobel (1807 - 1863), w krypcie spoczęli jeszcze Tomasz Fryderyk Zobel 12 lipca 1869 r. – brat Barona Henryka Jerzego Augusta Zobla i na końcu on sam - 11 października 1875 r.

                                                          Tekst opr. Józef Król

<<ZOBACZ GALERIĘ>>

 
158