• Budynek Zarządu Instytutu
  Budynek Zarządu Instytutu
 • Biurowiec ZZD
  Biurowiec ZZD
 • Budynek adminstracji ZZD
  Budynek adminstracji ZZD
 • Wejście do Zarządu
  Wejście do Zarządu

Dwór zarządcy folwarku

Dwór zarządcy folwarku
(obecnie siedziba Zarządu Instytutu Zootechniki)    Grodziecki „DWÓR” położony w pobliżu zamku odbudowano w klasycystycznym stylu prawdopodobnie w roku 1812. Właścicielami Grodźca była wówczas rodzina Fryderyka Gottloba barona Kalischa i Heleny Elżbiety z domu baronówny Marklowskiej.
Budynek podpiwniczony, piętrowy, z charakterystycznymi sklepieniami piwnic i parteru, był siedzibą zarządcy dóbr grodzieckich. Jego budowniczym był prawdopodobnie Andrzej Lorek, który na belce tragarzowej drewnianego sufitu, w jednym z pomieszczeń na parterze wyrył napis: „Maister Jendrzei Lorek Anno 1812”. W latach następnych (do 1824 r.) dwór obudowany został obiektami gospodarczymi, stając się centrum zamkowego folwarku.
    W jego skład wchodziły: od strony południowej budynek dworu, od strony wschodniej stodoły oraz nieistniejąca już drewniana szopa – owczarnia, od strony północnej - obory i stajnie a od strony zachodniej okazały trzykondygnacyjny spichlerz, wybudowany  w 1868 r., z pomieszczeniami mieszkalnymi od strony południowej, zamykający czworobok folwarku.
Wśród zarządców dóbr grodzieckich pojawiają  się nazwiska Jana Raschki, od 1817 do 1821 r. Jana Philippka, w latach 1830 – 1841, Karola Kopka a po nim ponownie Jana Philippka.
W okresie międzywojennym zarządcą majątku był Ohanka, który wprowadzał nowoczesne metody gospodarowania właściciela dóbr, Ernesta Habichta.
Od 3 września 1939 do końca okupacji majątek dostał się pod przymusowy zarząd „Ostsdeutsche Landeswirtschaftung Gesselschaft m. b. H.” oddział w Katowicach, tzw. „Ostland”. Zarządcą został niejaki Alkner, który na początku spalił zbiory archiwalne z aktami majątkowymi od początku XVIII w.
W okresie powojennym w „DWORZE” mieściły się biura gospodarstwa oraz mieszkania służbowe, zaś zabudowania dworskie wykorzystywano i adoptowano w zależności od aktualnych potrzeb.
W roku 2004 obiekt został wyremontowany i odtąd jest siedzibą Zarządu Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Doświadczalnego Grodziec Śląski, który od ponad 65 lat gospodaruje na grodzieckich dobrach.
                                   

Opr. Irena Skrzyżala

 

 
139