2019-04-12 WIECZÓR Z ZIEMIĄ ŚWIĘTĄ cz.II

Kwietniowe spotkanie członków Koła MZC w Grodźcu było naznaczone przedświąteczną atmosferą.
 
Na wstępie Pani Prezes Irena Skrzyżala przywitała licznie przybyłych 12 kwietnia 2019 r. do Strażnicy OSP w Grodźcu członków Koła oraz gości. Przywitaliśmy w naszym gronie trzech nowych członków - Anielę Jakubiec, Stanisława Jakubiec i Ewę Wolańską - którym wręczone zostały legitymacje oraz znaczki naszej organizacji.
 
Pani Prezes wspomniała o niedawno zmarłym, byłym prezesie ZG MZC i zarazem Wielkim Przyjacielu naszego Koła, Panu Mariuszu Makowskim. Zachęciła do zebrania do puszki datków pieniężnych, które posłużą do opłacenia mszy św. w intencji Zmarłego. Msza św. odprawiona będzie  w maju, w 10. Rocznicę założenia naszego Koła. Inicjatywa ta spotkała się z wielkim zrozumieniem.
 
Na krótko przed Świętami Wielkanocnymi, jak od lat już nakazuje nasza macierzowa tradycja, spotkaliśmy się, by wspólnie przygotować się duchowo do tego radosnego święta. Ponadto, albo raczej należy powiedzieć, przede wszystkim, przybyliśmy na to spotkanie w oczekiwaniu na drugą część wirtualnej wędrówki po Izraelu. Oczywiście okraszonej ciekawymi opowieściami Pana Benedykta Samola i Jego wnuka Nikodema Wojtonia, którzy podzielili się swoimi wrażeniami z wędrówki po Ziemi Świętej.
 
Pierwsza część miała miejsce podczas naszej ostatniej wigilijki. Zaprowadziła nas do najważniejszych miejsc związanych z narodzinami i dalszym życiem Pana Jezusa. Dla tych osób, które nie uczestniczyły w wigilijnym spotkaniu, Pan Benedykt Samol w skrócie nawiązał do swojej poprzedniej prelekcji, by dalsza część Jego opowieści była dla wszystkich bardziej zrozumiała. Materiał bowiem, który przygotowany został przez obu Panów na kwietniowe spotkanie, dotyczył w głównej mierze miejsc związanych z pojmaniem i ukrzyżowaniem Chrystusa oraz odwiedzeniem Grobu Pańskiego. 
 
Tak więc dzięki barwnym opowieściom, popartymi ciekawymi zdjęciami, mogliśmy niejako przejść całą Drogę Krzyżową Jezusa. Dla wielu z nas zapewne wielkim zaskoczeniem było, iż obecnie droga ta zasadniczo różni się od tej, po której zmierzał Jezus ku swemu przeznaczeniu. Chodzi o to, że trudno tu o klimat, który oddawałby dostatecznie wagę tamtego wydarzenia. Na trasie panuje przeogromny tłok, a na całej jej długości ustawione są kramy z pamiątkami. Przykre, że zarządzający tym terenem nie zadbali o to, by tak ważne dla chrześcijan miejsce otrzymało godną oprawę.
 
Mimo to z ciekawością oglądaliśmy święte miejsca, do których tylko nielicznym z nas udało się dotrzeć. Przywiezione przez Państwa Samolów pamiątki, w tym miniaturka Krzyża, na którym Jezus dokonał żywota, a także światła świec, przepiękne żonkile  i charakterystyczny zapach kadzideł pozwoliły nam poczuć atmosferę Zmartwychwstania i zbliżającej się Wielkiej Nocy.
Na zakończenie w imieniu członków Koła Pani Prezes podziękowała Panom serdecznie za niezmiernie interesującą opowieść. A w dowód wdzięczności wręczyła książki wydane przez Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej – „Śląsk Cieszyński”. 

Omówiono także planowane wycieczki, z prośbą o deklaracje udziału, co jest warunkiem dalszych prac organizacyjnych.
 
Tekst: Renia Moczała
Zdjęcia: Jerzy Pająk
 
1051