2019-03-22 NA DZIEŃ KOBIET


Tradycyjnie już w okolicach daty 8 marca Koło nasze organizuje spotkanie o kobietach, ale nie tylko dla kobiet.
 
Tym razem spotkaliśmy się po raz pierwszy w nowo wybudowanej Strażnicy w Grodźcu. Obiekt, choć jeszcze niezupełnie „wykończony”, zrobił na nas oszałamiające wrażenie wielkością, funkcjonalnością rozwiązań, nowoczesnością.
 
W spotkaniu uczestniczyli członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, Zespól „Grodźczanie”, gościli przedstawiciele OSP oraz Związku Pszczelarskiego. 
 
Prowadzący wieczornicę Józef Król na wstępie poprosił zebranych o uczczenie pamięci Zmarłego 26 lutego b.r. Mariusza Makowskiego: Mariusz Makowski odszedł nagle, niespodziewanie, pozostawił wielką pustkę i wiele wspólnych  planów, które trudno nam będzie bez Niego zrealizować. Uczciliśmy minutą ciszy Jego pamięć.
 
Potem był Hymn Macierzy „Płyniesz Olzo po dolinie” i wręczenie legitymacji członkowskich państwu Jadwidze i Leszkowi Mikom. Gratulujemy i cieszymy się że jesteście Państwo z nami.
 
Kolejnym punktem programu była prelekcja pani Władysławy Magiera zatytułowana  „100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce”. Dowiedzieliśmy się m. in., że 28 października 1918 J. Piłsudski podpisał dekret o wyborach do sejmu ustawodawczego, w którym  przyznano czynne i bierne prawo wyborcze wszystkim obywatelom bez względu na płeć. Było to uprawomocnienie ustawą manifestu Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, który utworzył w Lublinie 7 listopada 1918 pierwszy premier Ignacy Daszyński, jeden z ojców Niepodległej. Wcześniej od Polek prawa otrzymały kobiety w Nowej Zelandii, Australii i krajach skandynawskich oraz Rosji, ale tam przyczyny były inne. Polki w walce o prawo do głosowania nie ustępowały krajom Europy Zachodniej i sufrażystkom (sufraginum – głos wyborczy).
 
W walce o prawa kobiet Śląsk Cieszyński był w awangardzie, bo tutaj wszystkie kobiety umiały czytać, co było ewenementem na ówczesnych ziemiach polskich. Już od 1911 w marcu w czasie wielkich manifestacji z okazji dnia kobiet oraz artykułami w prasie i ulotkami panie walczyły o prawo do głosowania. Walką kierowała Dorota Kłuszyńska, członkini PPS-D Galicji i Śląska, późniejsza senatorka z list PPS.
 
Mężczyźni tworzący Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego dostrzegali zaangażowanie kobiet na Cieszyńskiem i podjęli decyzję o udziale kobiet, stosując może nieświadomie kwoty. W pierwszym lokalnym rządzie na ziemiach polskich po I wojnie na każdych 6. mężczyzn powołano jedną kobietę i tak w Radzie znalazło się 14,5% kobiet. Były to panie: Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Dorota Kłuszyńska i Maria Sojkowa. Te kobiety oraz kilkanaście innych zostały upamiętnione na CIESZYŃSKIEJ   ULICZCE   KOBIET na zamku w Cieszynie. Zachęcam do jej odwiedzenia, powiedziała na koniec swego ciekawego wystąpienia pani Władysława Magiera, autorka 
m. in. kilku wydań książkowych o kobietach Śląska Cieszyńskiego. Prelegentkę nagrodzono gromkimi brawami, a prowadzący wręczył okolicznościowego słodkiego „kwiatka”.
 
A później było wspólne śpiewanie wraz z Zespołem „Grodźczanie” pod kierunkiem Ludwika Kubery, degustacja różnorodnych wypieków i innych atrybutów biesiady przygotowanych przez   jej uczestników.  Było radośnie i swojsko.  

Tekst: Irena Skrzyżala
 
1051