• Prezentacja p.Benedykta Samoli i p.N.Wojtonia
    Prezentacja p.Benedykta Samoli i p.N.Wojtonia
  • Prezentacja
    Prezentacja
  • Składanie życzeń NOWOROCZNYCH
    Składanie życzeń NOWOROCZNYCH

2018-12-13 WIGILIJKA w KOLE MZC w GRODŹCU .ZIEMIA SWIETA cz.I

Już po raz 10 spotkaliśmy się w okresie przedświątecznym, w „Barze pod Beczką” w Grodźcu,  by wspólnie przeżyć przedświąteczne chwile, by złożyć sobie życzenia, zaśpiewać kolędy. Świąteczną atmosferę spotęgował piękny, uroczysty  wystrój lokalu, okolicznościowa, sącząca się z głośników muzyka i  jak zwykle radośni uczestnicy wieczoru

.

W tym roku powędrowaliśmy wirtualnie do Ziemi Świętej, kolebki chrześcijaństwa, a to za sprawą przygotowanej, przez uczestników pielgrzymki pana Benedykta Samola, członka naszego Koła i Jego wnuka Nikodema Wojtonia, prezentacji multimedialnej. Podzielili się Oni w sposób niezwykle zajmujący swoimi wrażeniami z  tej, jak to nazwali podróży życia. Było wiele ciekawych fragmentów z historii chrześcijaństwa, od jego zarania, były fakty i refleksje z dnia dzisiejszego. Usłyszeliśmy barwnie opowiedzianą historię sprzed ponad 2000 lat zilustrowaną współczesnymi pamiątkami z tego okresu. Byliśmy w Grocie Narodzenia w Betlejem i przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie,  Nazarecie i Wzgórzach Golan. Obejrzeliśmy współczesny Tel Awiw i historyczne ruiny Haify i Cezarei. Usłyszeliśmy o trudnej współczesności tego regionu, którego jednym z symboli jest mur bezpieczeństwa, budowany od 2002 roku przez Izrael wzdłuż linii demarkacyjnej. Murem otoczone jest m. in. od północy i zachodu miasto Betlejem (pozostaje tym samym przy Autonomii Palestyńskiej). Nie sposób w kilku zdaniach opisać tego, co dane nam było zobaczyć i usłyszeć, dlatego dziękując prelegentom za ich opowieść, umówiliśmy się na kolejne spotkanie, tym razem w okresie Wielkiej Nocy.
 
A później były życzenia ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE. Osobiście życzenia złożył nam Wójt Gminy Jasienica Pan Janusz Pierzyna, który spędził z nami kilka chwil, za co bardzo dziękujemy. Były życzenia od Pani Prezes ZG Marty  Kawulok, która w tym roku nie mogła być razem z nami w tym wyjątkowym dla każdego z nas okresie. I życzenia wzajemne, jak w piosence:                   
„Niebo - ziemi, niebu - ziemia,
Wszyscy - wszystkim ślą życzenia”.
 

Tekst: Irena Skrzyżala, zdjęcia: Edward Krysta
 
 !poszerzona dokumentacja fotograficzna dostępna w zakładce GALERIA ZDJĘĆ

 

 
1575