• Dzień Niepodległosci
  Dzień Niepodległosci
 • Jolanta Tomik i Irena Skrzyżala
  Jolanta Tomik i Irena Skrzyżala
 • Występ uczniów
  Występ uczniów
 • Akt uznania dla P.Janiny Gazda
  Akt uznania dla P.Janiny Gazda
 • Prezentacja P.Ireny Skrzyżala
  Prezentacja P.Ireny Skrzyżala
 • Prezentacja ksiązki przez J.Króla
  Prezentacja ksiązki przez J.Króla
 • Wójt Janusz Pierzyna
  Wójt Janusz Pierzyna
 • Pożegnanie zaproszonych gości
  Pożegnanie zaproszonych gości

2018-11-23 KOŁO MACIERZY ZIEMI CIESZYŃSKIEJ w hołdzie NIEPODLEGŁEJ

 Uroczyste spotkanie z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości, które odbyło się 23 listopada w ZSP zgromadziło członków Koła MZC w Grodźcu i zaproszonych gości w osobach pani Prezes ZG Macierzy - Marty Kawulok, wójta gminy - Janusza Pierzyny, Michała Bożka, Mariusza Makowskiego, ks. Andrzeja Krzykowskiego i innych.


Panie Jolanta Tomik, dyrektorka szkoły, i Irena Skrzyżala przywitały wszystkich zebranych.

Uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny przedstawiający naszą trudną drogę do wolności oraz najbardziej zasłużone dla wolności postacie. Był  to, jak zawsze, pięknie i starannie przygotowany występ, na który złożyły krótkie inscenizacje zdarzeń z tamtych dni,  recytacje wierszy, śpiewanie pieśni i popisy solowe młodzieży. Pozwoliło to w myślach przenieść nas w dawne, jakże trudne czasy i zachęciło do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Młodzi artyści nagrodzeni zostali za to gromkimi brawami. Na koniec wszyscy obecni na sali uroczyście odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.


Po występie dzieci Prezes ZG Macierzy  pani Marta Kawulok  wręczyła pani Janinie Gazda, pani Marii Pieczora oraz panu Stanisławowi Cebulakowi  Akt uznania przyznany przez Zarząd Główny Macierzy za aktywną działalność na rzecz Koła.


W kolejnej części spotkania, w formie multmedialnej prezentacji, "Cieszyniaków drogę do niepodległości" przedstawiła Irena Skrzyżala. Zebrani obejrzeli archiwalne dokumenty i zdjęcia przybliżające ducha tamtych dni, historyczne postacie i ciekawe wydarzenia jakie miały miejsce na  Śląsku Cieszyńskim przed 100 laty.


W obchody 100 lecia odzyskania niepodległości wpisało się wydanie przez Koło MZC 
w Grodźcu kolejnej części Monografii zatytułowanej "Grodziec i jego właściciele". 
Autorami poszczególnych rozdziałów są panowie: Wacław Gojniczek, Józef Król, Mariusz Makowski, Jerzy Polak. W publikacji opisano losy Zamku i właścicieli dóbr grodzieckich do 1939 roku. Wydana w kolorze, zawiera wiele ciekawych zdjęć i rycin. 
Prezentowana przez Józefa Króla, nowa książka była także okazją do przypomnienia wszystkich poprzednich publikacji Koła. Złożono podziękowania osobom, które miały swój udział w ich tworzeniu. Publikacja mogła zostać wydana dzięki finansowemu wsparciu Gminy Jasienica, za co jesteśmy jej Włodarzom ogromnie wdzięczni.


Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna podziękował za zaproszenie na spotkanie. Podziękował także za wszystkie oddane na niego głosy w ostatnich wyborach. Przedstawił w zarysie plan swojego działania dla gminy. Przede wszystkim jednak zrelacjonował postęp prac nad projektem Jasienicki Kurort Zamkowy, który mieszkańcom Grodźca przyniesie sporo korzyści i da nowe perspektywy rozwoju.


Omawiając sprawy organizacyjne Irena Skrzyżala zapowiedziała ogłoszenie Konkursu na ciekawe wspomnienia o Grodźcu i jego mieszkańcach, które byłyby tematem kolejnej części Monografii.


Tekst: Elżbieta Wiencek
Zdjęcia: Edward Krysta
 
! poszerzona dokumentacja fotograficzna dostępna w zakładce:GALERIA ZDJĘĆ

 

 
1589