2018-03-10 DZIEŃ KOBIET W KOLE MACIERZY

 

10 marca w Barze „Pod Beczką” w Grodźcu odbyło się uroczyste spotkanie członków grodzieckiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej z okazji Dnia Kobiet i .... Mężczyzn.

Spotkaniu przewodniczył wiceprezes Koła Józef Król, który przywitał przybyłych gości – p. Prezes Zarządu Głównego MZC Martę Kawulok wraz z małżonkiem oraz członków Koła i złożył Paniom życzenia z okazji ich Święta.  

Czas spotkania umiliła swoja prelekcją o refleksologii p. Anna Konderla – Zając, członkini naszego Koła. W bardzo ciekawy sposób przedstawiła rezultaty leczniczego masażu, który wykonuje  w swoim gabinecie w Grodźcu. Odbyło się losowanie prezentów – niespodzianek w wyniku którego dwie panie darmowo mogą skorzystać z dobrodziejstwa masażu w gabinecie Pani Ani.

Pani Ania pamiętała także o mężczyznach, którym z okazji ich Święta rozdała drobne upominki.

Spotkanie odbyło się w przyjaznej, serdecznej atmosferze, przy kawie i cieście, które upiekły członkinie Kola. Wszyscy zajadali się przepysznym gulaszem z kapustą jaki zaserwowała właścicielka lokalu p. Kinga Małecka.

W części artystycznej jedna z członkiń Koła odczytała wiersz ś.p. Heleny Miklarowej p.t. „Jak to naprowde w Raju było”. Wiersz pełen humoru, napisany w naszej rodzimej gwarze, wywołał zasłużony uśmiech na twarzach uczestników biesiady, a rozpoczynał się tak:

„Napsioczym na chłopów kapke,

By rozgrzeszyć Ewe – babke.

Hań downi chłopiska wszystko spisowali

I przy łokazyji na baby zwalali...” 

(Cytat pochodzi z wiersza Heleny Miklar  opublikowanego w książce: „Kwiaty z rudzickiej łąki”


Tekst: Gertruda Obracaj   Zdjęcia: Edward Krysta

 

 
1597