2012-06-09 - ZAMECZEK PREZYDENCKI NA ZADNIM GRONIU W WIŚLE
SPOTKANIE WYJAZDOWE

WYCIECZKA DO OBIEKTÓW REGIONALNYCH I MUZEUM KONARZEWSKICH W ISTEBNEJ I KONIAKOWIE.

        Na czerwcowe spotkanie członków Koła MZC w Grodźcu zaplanowano wycieczkę do Wisły, Koniakowa i Malinki. W programie przewidziano parę atrakcji, jednak głównym celem wycieczki było zwiedzenie zameczku Prezydenta Polski w Wiśle.

Zamek  Prezydenta RP w Wiśle został zbudowany w latach 1929-1930 jako dar ludu Śląskiego po powrocie do Macierzy dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i jego następców. Pomysłodawcą budowy był wojewoda Śląski Michał Grażyński. Zamek był awangardowym jak na ówczesne czasy dziełem architekta Adolfa Szyszko-Bohusza oraz jego współpracowników-Andrzeja Pronaszki i Włodzimierza Padlewskiego. Niezwykła była nie tylko architektura (nawiązująca do średniowiecznych zamków), ale również nowoczesny wystrój i wyposażenie. Zamkowe wnętrza zdobiły barwne polichromie oraz unikalne w swojej formie meble wykonane ze stali chromowej, drewna, skóry i pluszu, jak również zaprojektowane indywidualnie dla poszczególnych pomieszczeń - żyrandole, lampy i kinkiety. Większość pierwotnego wyposażenia przetrwała do dnia dzisiejszego. Prezydent Mościcki gościł w nim często. Zamek odwiedzało wielu znamienitych gości. Był też otwarty dla zwiedzających.

W latach okupacji  Zamek zamieniony został w ośrodek dla oficerów i urzędników III Rzeszy. Po wojnie na powrót stał się rezydencją głowy państwa polskiego. Po zniesieniu urzędu Prezydenta, przejęty został przez Urząd Rady Ministrów. Bywali w nim m.in. Józef Cyrankiewicz, Edward Ochab i Edward Gierek. W 1981 roku Zamek przekazany został górnikom z KWK "Pniówek" z Pawłowic Śląskich. Podjęte w latach 90-tych starania o powrót Zamku pod opiekę Prezydenta RP zaowocowały sukcesem w 2002 roku. Z inicjatywy Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęty został kompleksowy remont i konserwacja. Odtworzono wszystkie wnętrza reprezentacyjne Zamku. Odrestaurowano polichromie autorstwa Andrzeja Pronaszki, odnowiono wszystkie zachowane meble i elementy oświetlenia. Jednocześnie Zamek zmodernizowano i przystosowano do obecnych wymogów rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej. Bywali w nim Prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński z małżonkami. Obecnie często przyjeżdża Prezydent Komorowski z małżonką.

Ze względu na ilość uczestników, zwiedzanie odbyło się w dwóch turach. Przewodniczka oprowadzająca po rezydencji przedstawiła historię zamku, opowiedziała ciekawostki i anegdoty związane z tym miejscem.

Zwiedzono także należącą do rezydencji drewnianą zabytkową kaplicę z 1909 roku, pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. W odrestaurowanym wnętrzu znajdują się:barokowy ołtarz, figura św. Jadwigi Śląskiej z sakiewką w ręku (dar Jolanty Kwaśniewskiej), chrzcielnica (dar Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego), krucyfiks (dar Marii Kaczyńskiej). Jest także mosiężne tabernakulum ofiarowane przez Marię Kaczyńską.

W czasie, gdy jedna grupa zwiedzała zameczek, druga grupa spędzała czas na nowej skoczni narciarskiej w Wiśle.

Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny w prywatnym muzeum rodziny Konarzewskich. Historię czterech pokoleń artystów rodziny przedstawiła pani Iwona Konarzewska. Wzruszającej opowieści o losach dziadków, rodziców i jej własnych, wysłuchano w starej kaplicy p.w. N.M.P., zaprojektowanej i wykonanej przez jej dziadka – Ludwika Konarzewskiego – w podzięce za ocalenie życia i powrót z zesłania. Obejrzano pracownię artystki i zgromadzone w niej dzieła malarskie, rzeźbiarskie, ceramiczne oraz tkactwa artystycznego. Są to zarówno rodzinne pamiątki jak i współczesne prace artystki i jej krewnych. 

Dalej droga wiodła do Koniakowa słynnego z koronek. Odwiedzono Regionalną izbę im. Marii Gwarek, sławnej koronczarki. Izbę prowadzi jej synowa Zuzanna Gwarkowa. Ciekawie i dowcipnie opowiadała o historii koronkarstwa i o żmudnej pracy nad koronkowymi dziełami. Prezentowała stare instrumenty ludowe oraz stare ubiory góralskie. Oglądano, eksponowane na ścianach, stare wzory szydełkowe oraz gotowe prace – elementy ubioru, serwety, krajki, zdobienia ołtarzy. Przede wszystkim jednak podziwiano niedokończoną serwetę wykonywaną dla królowej angielskiej Elżbiety. Serweta wykonana z cieniutkiej jedwabnej nici chirurgicznej miała być chlubą Marii Gwarek. Niestety nieoczekiwanie koronkarka zmarła podczas pracy nad nią i serweta nigdy nie dotarła do królowej.

W Koniakowie odwiedzono również Galerię Sztuki Regionalnej, założoną z funduszy własnych, przez Tadeusza Ruckiego. W Galerii eksponowane są prace twórców Trójwsi Beskidzkiej. Są to rzeźby, obrazy, grafiki, malarstwo na szkle, stolarstwo artystyczne oraz koronki koniakowskie. Tutaj wysłuchano gawędy oraz krótkiego popisu gry na trombitach w wykonaniu artysty a zarazem właściciela galerii - Tadeusza Ruckiego.

Na koniec przyszedł czas na pieczoną kiełbasę i kwaśnicę, przygotowane w zajeździe „Pilchowe Jadło” w Wiśle Malince. Potem już tylko „śpiewny” powrót do domu.

                                         Relację przygotowała:  Elżbieta Wiencek

 
1382