2012-04-20 - ORGANIZMY GENETYCZNIE MODYFIKOWANE - SZANSE I ZAGROŻENIA
Organizmy genetycznie modyfikowane, jak wyjaśnił prof. Karol Węglarzy, to temat budzący wiele kontrowersji. Mimo że na świecie ingerencji w genomy organizmów żywych dokonuje się od wielu lat, do dziś żaden z naukowców nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy, i na ile stanowią one zagrożenie dla ludzkiego życia, tudzież dla innych istot żywych zamieszkujących naszą planetę. Nie mniej jednak stosuje się ją na coraz większą skalę, wszystko w imię poprawy wydajności i zdrowotności roślin i zwierząt, a w konsekwencji samego człowieka. Inżynieria genetyczna stwarza, bowiem szanse dla poprawy zaopatrzenia ludzkości w żywność, poprzez zwiększenie plonów, wydajności zwierząt, odporności organizmów na różnego typu zagrożenia. Ma to znaczącą rolę wobec problemu niedożywienia w wielu regionach naszego globu. Wciąż, niestety, na świecie głoduje około 1 mld ludzi. Dowiedzieliśmy się, że oficjalnie rośliny genetycznie modyfikowane zajmują na świecie 300 mln hektarów pól uprawnych. Do uprawy ich przyznaje się 13,5 mln rolników. Pierwszymi roślinami transgenicznymi były: kukurydza, tytoń, pomidor, bawełna. Oprócz żywności ma ona również zastosowanie w medycynie. Na przykład w namnażaniu materiału genetycznego w celach produkcji organów do przeszczepów, albo poprzez modyfikację bakterii – antybiotyki, insulina.
Ciekawostką jest, że pod okiem naukowców z Instytutu w Grodźcu, powołany do życia został pierwszy w Polsce transgeniczny knurek. Wcześniej, kilka lat temu dokonano w Anglii sklonowania owcy o wdzięcznym imieniu Dolly.
W drugiej części prelekcji Pan Profesor podjął temat nanotechnologii w rolnictwie i produkcji żywności - technologii w nanoskali, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. Wpływ nanocząsteczek na organizmy żywe nie został dotąd zbadany i podobnie jak GMO budzi uzasadnione obawy. Dlatego warto o obu problemach głośno mówić, a przede wszystkim mądrze argumentować.
Po skończonej prelekcji prezes Koła MZC p. Edward Cichy i p. Elżbieta Wiencek, w imieniu Zarządu i pozostałych członków Koła podziękowali prof. Karolowi Węglarzemu za ciekawą prelekcję oraz wręczyli p. Prezesowi upominek w formie książek. Pod koniec spotkania członkowie Koła zaproszeni zostali na poczęstunek: kawę, herbatę i kołacze. Mieli też możliwość zwiedzenia historycznego obiektu. Dla wielu z nich było to niewątpliwą atrakcją. Mimo że wielu Grodźczanom jest on ogólnie znany, nie wszyscy mieli okazję wcześniej gościć w jego progach.
Zdjęcia E. Cichy