2011-02-25 - Lokalna twórczość w poezji, malarstwie i fotografice

Lokalna twórczość w poezji, malarstwie i fotografice.
 

Prezentacja poezji, prozy, akwareli, malarstwa na szkle, haftu oraz fotografii „Grodziec w obiektywie”.

Lutowe spotkanie członków Koła MZC oraz jego sympatyków miało miejsce w Szkole Podstawowej w Grodźcu. Zaprezentowali się na nim lokalni twórcy – amatorzy, w wolnym czasie parający się sztuką.

 

Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy
p. Agnieszka Bronowska, wspierająca talenty lokalnych twórców, zawsze przychylna działalności naszego Koła.

 

Poprowadziła je p. Irena Skrzyżala – członek Zarządu Koła, która przedstawiając twórców, opowiedziała o ich dorobku artystycznym oraz przytoczyła najważniejsze fakty z tym związane. Swoje prace przedstawiły 4 osoby:

  • Renata Moczała – pochodzi z Bier, od wielu lat mieszka w Grodźcu. Zaprezentowała swoją najnowszą książkę – zbiór opowiadań pt. „Pod jednym dachem” oraz 4 tomiki z wierszami. Kilkanaście z nich odczytała, w tym 3 wiersze o Grodźcu. Od wielu lat pisze również opowiadania do tygodników kobiecych.
     
  • Irena Kral – pochodzi z Łaz, obecnie mieszka w Świętoszówce. Jest osobą wszechstronnie utalentowaną. Przedstawiła kilkanaście obrazów, w tym akwarele oraz obrazy malowane na szkle. Malarstwo na szkle p. Ireny wykracza także poza obrazy. Maluje  bowiem wszelkie przedmioty szklane, w tym codziennego użytku. Prócz tego haftuje, głównie są to obrusy i serwetki. Opowiedziała ze szczegółami o technice zdobienia oraz doborze farb.
     
  • Bernarda Byczak – pochodzi z Sandomierza, przez wiele lat mieszkała w Katowicach, od 5 lat jest mieszkanką Grodźca. Maluje obrazy olejne od ponad 20 lat. Na spotkaniu zaprezentowała 4 z nich. Były to kwiaty, martwa natura oraz portret – ikona Matki Boskiej. Często maluje na zamówienie, głównie dla swoich znajomych. W pobliskiej pizzerii, którą prowadzi, można obejrzeć kilka z kolejnych obrazów p. Bernardy.
     
  • Edward Cichy – pochodzi z Ustronia, mieszkańcem Grodźca jest od 37 lat.  Od bardzo dawna zajmuje się fotografowaniem. Tworzy także prezentacje multimedialne, kalendarze, widokówki, okolicznościowe pocztówki dla krewnych i znajomych. Na spotkaniu zaprezentował wykonany przez siebie film o Grodźcu, noszący tytuł „Grodziec w obiektywie”, z podkładem muzycznym zespołu wokalnego Czantoria, który w sposób szczególny przemówił do wyobraźni widzów, ukazując piękno naszej miejscowości. Obejrzeć można było także widokówki i kalendarze wykonane przez p. E. Cichego.

 

Na koniec spotkania p. Irena Skrzyżala w imieniu Zarządu Koła podziękowała twórcom oraz wręczyła im listy gratulacyjne i drobne upominki, życząc dalszej weny twórczej.

 

ZOBACZ GALERIĘ »

 
1049