2010-10-02

W sobotę dnia 2 października Zarząd grodzieckiego Koła MZC zorganizował dla swoich członków oraz zainteresowanych mieszkańców Grodźca i okolicy wycieczkę autokarową „Śladem wybranych pałaców, zamków i dworków po dawnym Księstwie Cieszyńskim”.

Zgodnie z programem, zwiedzanie rozpoczęto od pałacu hrabiny Thun w Kończycach Wielkich a następnie dworku tzw. „Cieszyńskiego Wawelu” położonego w Kończycach Małych.

Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem obejrzeli dawne sprzęty zgromadzone w urządzonej przez pasjonatów izbie regionalnej i wysłuchali objaśnień przewodnika. Podziwiali też pięknie i pomysłem zagospodarowany teren wokół Dworku. Po drodze do Karwiny uczestnicy wycieczki obejrzeli dobrze utrzymany barokowy pałac w Zebrzydowicach będący własnością Urzędu Gminy tej miejscowości.

Kolejnym obiektem będącym przedmiotem zainteresowania był miejski pałac Larischów i Muzeum Zamkowe w Karwinie. Piękna pogoda sprzyjała odbywaniu spacerom po ogrodzie urządzonym w stylu angielskim i położonym z tyłu zamku.

W miejscowości Frydek zwiedzaliśmy bogato wyposażone pomieszczenia w Zamku cieszyńskich Piastów położonym nad rzeką Ostrawicą.

Ostatnim punktem programu wycieczki był pałac empirowy w Gnojniku, niestety dostępny do zwiedzania tylko przez zamkniętą bramę ogrodzenia. Szkoda, że pałac mimo zmiany właściciela ulega od kilku lat ciągłej dewastacji.

Wycieczka była okazją do poglądowego poznania wiedzy o historii i kulturze materialnej dawnego Księstwa Cieszyńskiego i pozostanie na długo w pamięci jej uczestników.

Zarząd Koła jak i uczestnicy wycieczki wyrażają serdeczne podziękowanie panu prezesowi Mariuszowi Makowskiemu kustoszowi Muzeum w Cieszynie, który zgodził się na naszej wycieczce pełnić rolę społecznego przewodnika i swoją bogatą wiedzą przyczynił się do uatrakcyjnienia naszej pierwszej tego rodzaju imprezy.

Od strony organizacyjnej perfekcyjnie wycieczkę przygotował Bogusław Moczała, członek grodzieckiego Koła.

W wycieczce uczestniczyło 50 członków i sympatyków Macierzy.

Opr. Edward Cichy

 

ZOBACZ GALERIĘ >>

 
2433