2010-09-24

„Życie i losy wojenne Jana Kalfasa pilota R.A.F dywizjonów 300 i 301 były tematem kolejnej prelekcji na spotkaniu członków Koła MZC w Grodźcu. Spotkanie  odbyło się w dniu 24 września br  w Szkole Podstawowej w Grodźcu, której bohater spotkania był absolwentem.
 Prelekcję opartą na zapisach w dzienniku Pilota w  którym notował najważniejsze wydarzenia i przemyślenia podczas wojennej tułaczki, był Zdzisław Hyla, małżonek siostry Jana Kalfasa - Ireny. Pan Zdzisław Hyla jest autorem książki o Janie Kalfasie „Spełnione marzenia”.
Zaproszonymi gośćmi na spotkanie byli także syn Pilota Jacek Kalfas, Nelly Cholewa córka Jana Cholewy z Ustronia wielkiego przyjaciela Kalfasa oraz inni dalsi członkowie rodziny Kalfasa.
 Pani Cholewa przywiozła eksponaty w postaci munduru galowego pilota Jana Cholewy oraz najważniejsze odznaczenia bojowe swego Ojca, którymi także był wyróżniony Jan Kalfas. Wśród słuchaczy na spotkaniu obecna była pani Urszula Bujok, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Jasienicy.
Na zakończenie spotkania pani Irena Hyla przekazała na ręce p. Jolanty Tomik zastępcy dyrektora szkoły egzemplarz książki Zdzisława Hyli „Spełnione marzenia” dla biblioteki szkolnej w Grodźcu.
    Prezes Koła Edward Cichy przekazał Dyrekcji Szkoły zrealizowany film na CD a oparty na archiwalnych zdjęciach udostępnionych przez Rodzinę Jana Kalfasa i Jana Cholewy pt „Wspomnienie o Janie Kalfasie”. Film wykonany został z myślą do wykorzystania na lekcjach wychowawczych.

 

GALERIA ZDJĘĆ >>

 
2422