2010-02-26
Jako pierwsza swoje wyroby zaprezentowała artystka z Ustronia p. Barbara Majętny. Artystka zajmuje się zdobieniem na porcelanie oraz konserwacją starej porcelany. Z wykształcenia ceramik, pochodzi z Ustronia. W zawodzie pracuje od 20 lat. Posiada własną firmę zdobniczą „Kamena”. Maluje ręcznie na porcelanie: zastawy, okolicznościowe talerze, kubki i inne precjoza. Tworzy też projekty, które potem powielane są metodą sitodrukową. Swoje prace sprzedaje za granicą do bardzo wielu krajów. Zajmuje się też konserwacją, odtworzeniem uszkodzonych malunków starych obrazów i rzeźb. Stała ekspozycja dzieł p. B. Majętny znajduje się w Muzeum im. M. Skalickiej w Ustroniu.
Nie sposób zaprezentować wszystkich artystów z naszego regionu na jednym spotkaniu, toteż poproszono opiekunkę Grupy Twórczej Barwa, działającej przy GOK w Jasienicy p. Bernadetę Łuszczewską – Gruszkę, by opowiedziała o swojej wieloletniej pracy z członkami grupy oraz ich osiągnięciach. Pani Bernadeta, znana wszystkim w naszej gminie ze swojego zapału w pracy z artystami, przedstawiła kilku członków z grupy oraz dwóch prezesów zaprzyjaźnionych grup o podobnym charakterze: prezesa Stowarzyszenia Ondraszek z Gliwic p. Henryka Filipczaka i p. Hanny Kwietniewskiej prezes Grupy Artystów z Warszawy.
Grupa powstała 17 lat temu i skupiła wokół siebie malarzy, rzeźbiarzy, grafików, hafciarki oraz poetów, nie tylko z okolicznych wsi, ale jej członkami zostali także artyści z Chybia, Strumienia, Cieszyna, Bielska. Są wśród nich zarówno profesjonaliści jak i amatorzy.
Pierwszy swój plener Grupa miała właśnie w przyzamkowym parku, zaś pierwsza wystawa dzieł artystów odbyła się w Szkole Podstawowej w Grodźcu, a następnie prezentowana była w Sali Rycerskiej na zamku. Członkowie grupy licznie uczestniczą w plenerach ogólnopolskich i zagranicznych.
Do najdłużej i najefektywniej współpracujących z grupą należą: Krzysztof Czader – malarz i rzeźbiarz, Wanda Seruga - hafciarka, Paweł Pieszka - malarz, Danuta Korecka - poetka, Florian Kohut – malarz, Juliusz Wątroba – poeta, Irena Hulboj – witrażystka, ikony. Troje z członków Grupy Brawa miała okazję zaprezentować swoją sylwetkę i dokonania na spotkaniu, ale było to jedynie preludium do obszerniejszej prezentacji. Z artystami tymi bowiem Macierz zamierza w niedalekiej przyszłości zorganizować kolejne spotkania. Na tym spotkaniu, aczkolwiek krótko, zaprezentowali się:
Pani Wanda Seruga – rękodzielnik artysta z Jasienicy, pracowała w Cepelii w Skoczowie, a potem w Cepelii w Czechowicach – Dziedzicach. Na Targach Poznańskich zdobyła I nagrodę. Miała wystawę w Warszawie. Specjalizuje się w haftach istebniańskich i richelieu. Współpracuje z firmą włoską, dla której wykonuje hafty na strojach ludowych. Są to stroje z różnych państw europejskich. Na spotkaniu zaprezentowała kilka swoich prac w postaci serwet i obrusów.
Pani Danuta Korecka – poetka z Jasienicy, wydała kilka tomików wierszy, zdobyła I miejsce za wiersz o papieżu Janie Pawle II w zakopiańskim konkursie poetyckim na Krzeptówkach. Również haftuje haftem istebniańskim.
Pan Krzysztof Czader – malarz, rzeźbiarz, kolekcjoner monet i motyli, pochodzi z Jaworza. Zaprezentował kilka swoich rzeźb, które powstają głównie w drewnie i w korzeniach oraz obrazy na płótnie, ikony, także część kolekcji motyli.
Nie zabrakło również na spotkaniu rzeźbiarza od niedawna mieszkającego w Grodźcu, p. Janusza Rakowskiego, tworzącego swoje dzieła w drewnie. Najczęściej są to popiersia różnych znanych ludzi.
Opr. Renata Moczała